تاریخ: 11/14/2016 12:00:00 AM شناسه مطلب: 12
شابم: اهمیت و ضرورت

شابم: اهمیت و ضرورت


 

فواید شابم (شماره استاندارد بین­المللی موسیقی)

 

درآمد

 

«شابم» (شماره استاندارد بین­ المللی موسیقی) شمارۀ منحصربفرد و استانداردی است که به آثار چاپی نُت موسیقی اختصاص می­ یابد. از آنجا که تعداد این دسته از کتابها نسبت به کتاب ­های متنی بسیار اندک و محدود است، بسیاری از ناشران و دست ­اندرکاران نشر با آن آشنایی ندارند. از همین رو اخیراً موسسۀ شابم اعلان مختصری در مورد ضرورت و اهمیت استفاده از این شماره را به خانه کتاب که نمایندگی آن موسسه را برعهده دارد، ارسال نموده که برای آگاهی ناشران ترجمۀ آن در زیر ارائه می­شود.

 

10/8/95

 

موسسه خانه کتاب

 

نماینده شابم جهانی در ایران

 

 

 

در بسیاری از مواقع یکی از سوالاتی که ذهن استفاده­ کنندگان از شماره شابم را به خود مشغول می ­کند آن است که، آیا استفاده از شابم در کشورهایی که حجم بسیار کمی از محصولات موسیقیایی منتشر می­شود واقعا مفید است؟

 

فواید و مزایای استفاده از شابم برای محصولات موسیقیایی (نت یا مجموعه نتهای چاپی) به شرح زیر است:

 

 1. با استفاده ازشابم، کنترل کتابشناختی کامل بر مواد منتشره بوجود می­آید.

  ذخیره و نگهداری تولیدات ملی ناشران و فهرست­ برداری و نگهداری از آن­ها ضروری و معمولا از وظایف کتابخانه ملی است که مسولیت انتشار کتابشناسی ملی را بر عهده دارد. ممکن است نت یا مجموعه نتهای چاپی در کشورهای کوچک مشمول دریافت شابم نشوند، اما از سوی دیگر با دریافت نکردن شابم ممکن است بخش مهمی از اطلاعات آثار منتشر شده ذخیره، نگهداری و بازیابی نشود. به طور کلی تجزیه و تحلیل اطلاعات در منابع کتابشاختی توسط شماره­ های استاندارد مدیریت می ­شود و در تولید منابع کتابشناختی حوزه موسیقی این وظیفه بر عهده شماره شابم است.

 2. با استفاده از شابم، فرایند تولید و فروش محصولات موسیقیایی چاپی در سطح بین­ المللی دسترس­پذیر خواهد شد.

  در حالیکه با استفاده از شابم آثار موسیقی چاپی از ناشران و سازمانهای بزرگ به راحتی بازیابی می ­شوند اما در کشورهای کوچک پایگاه ­های اطلاعاتی و فهرستهای کتابشناختی به دلیل نداشتن شابم، آثار موسیقیایی چاپی را در بر نمی ­گیرند و مدیریت اسناد آن به آسانی صورت نمی ­پذیرد. اگر منابع مورد نظر در اینچنین فهرستهایی بازیابی نشوند، این آثار به عنوان منابع نا موجود یا غیر قابل دسترس مطرح می ­شوند.      

 3. با ستفاده از شابم، شناسایی منابع، به طور خاص در زبانهای کمتر شناخته شده امکان ­پذیر و تسهیل می­شود.

  استفاده از شابم این اجازه را می ­دهد تا منابع به آسانی شناسایی شده و برمشکلات تنوع دست ­نوشته­ ها با زبانهای خارجی غلبه یافته و منابع می ­تواند توسط هر فردی خوانده و استفاده شود.

 4. با استفاده از شابم، عناوین آثار موسیقیایی در فهرستهای حوزه موسیقی و فهرست منابع موسیقیایی در دست چاپ وارد می­شود.

  شابم برای نتهای چاپی موسیقی طراحی شده است و این موضوع سبب می­شود تا آثار موسیقیایی که با شابم شماره­ گذاری شده ­اند از حجم انبوه سایر آثار خارج شده و جستجویی سریعتر و قابل مدیریت در اختیار ما می ­گذارد.

 5. با استفاده از شابم، فرایند سفارش و توزیع، به خصوص در سطح بین ­المللی تسهیل خواهد شد.

  شماره­ های استاندارد بین ­المللی، شناسگرهایی هستند که در تجارت برای سفارشات و توزیع مورد استفاده قرار می­گیرند. اقلام بدون شماره استاندارد در فرایندهای ماشینی وارد و یا بازیابی نمی ­شوند.

   

   

                                                                  تاریخ دریافت 27/7/95 برابر با 18 اکتبر 2016

 

 • ketab.ir
 • ahleghalam.ir
 • ibna.ir
 • ketabsal.ir
 • isbn-international.org
 • ismn-international.org
 • nlai.ir
khaneh ketab کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت به موسسه خانه کتاب تعلق دارد .